V těchto dnech je sicilská sopka Etna opět velmi aktivní. Družicové snímky jednoho z výbuchů 12. března letošního roku jsou nejen zajímavé, ale také ukazují na několik dalších skutečností.
Etna je nejvyšší činnou sopkou v Evropě s nadmořskou výškou 3323 m. n. m. (tento údaj je ale proměnlivý, protože se následkem sopečných erupcí může výška vrcholu výrazně měnit). Jedná se o jednu z nejaktivnějších sopek na světě a zároveň sopku s nejdelším doloženým záznamem o erupcích. Soptit lávu údajně začala před přibližně půl milionem let.
V posledních letech, díky družicovým snímkům, můžeme na tuto sopku a následky erupcí nahlížet z nové perspektivy. Níže uvedená videa jsou krásnou ukázkou jedné takové erupce tak, jak ji bylo možné pozorovat z výšky. To, co na videu vypadá jako vypuštění drobného obláčku, je samozřejmě ve skutečnosti výrazně dramatičtější jev.
Kromě zajímavého družicového snímku ale toto video ukazuje na další dvě důležité skutečnosti:
- existuje řada přírodních zdrojů znečišťování ovzduší – i v hypoteticky úplné absenci lidí na Zemi, by ovzduší na naší planetě nebylo zcela čisté. Při velké erupci může být do ovzduší vychrleno obrovské množství znečišťujících látek a výbuch ovlivněno i globální počasí.
- znečišťující látky se ovzduším mohou šířit na obrovské vzdálenosti – zhoršená kvalita ovzduší na určitém místě neznamená, že toto znečištění vzniklo v blízkém okolí, zdroj mohl být stovky kilometrů daleko. Toto se samozřejmě netýká pouze sopečných výbuchů.
Na druhém videu, které představuje výřez z prvního, je patrná i oranžová láva.
Zdroj: zoom.earth
[leaflet-map zoom=8 lat=37.754063 lng=14.995246 zoomcontrol] [leaflet-marker svg background=“#fff“ iconClass=“dashicons dashicons-star-filled“ color=“red“ lat=37.75093 lng=14.99404]Etna[/leaflet-marker]
Rád si ve volném čase hraji s daty, tvořím webové aplikace a hledám cesty, jak věci někam posunout.
Jsem autorem řady webových stránek věnovaných životnímu prostředí, například stránek a obsahu stránek infoviz.cz, na které najdete stovky infografik věnovaných tématům z oblasti počasí, klima, vody, kvality ovzduší a životnímu prostředí obecně. Dále jsem vytvořil stránky envidata.cz, kde jsou k dispozici tisíce analýz různých datových sad věnovaných právě počasí, klima, vodě a kvalitě ovzduší, a to jak pro ČR, tak globálně. Vytvořil jsem také tyto stránky enviblog.cz nebo rozcestník o kvalitě ovzduší na ovzdusi.cz.
Pracuji jako vedoucí oddělení kvality ovzduší na ČHMÚ Brno a jsem členem výboru České meteorologické společnosti.