Na podzim loňského roku proběhla měřicí kampaň zaměřená na znečištění ovzduší při spalování suchého rostlinného materiálu (tráva, listí, dřevo). Nyní máme k dispozici výsledky, které ukazují na naprosto extrémní koncentrace znečišťujících látek, často o více než dva řády vyšší, než historicky maximální naměřené hodnoty na stanicích imisního monitoringu.
Níže jsou uvedeny informace pro dílčí znečišťující látky i souhrnná infografika. Tyto hodnoty byly naměřeny ve vzdálenosti zhruba 5 metrů od kontrolovaného táboráku. Při takto extrémních hodnotách se koncentrace velmi výrazně zvyšují i v mnohem širším okolí. Zároveň je třeba říci, že v případě, že se spaluje materiál, který není 100% vysušený, znečištění bude ještě vyšší.
Z těchto extrémních výsledků je jednoznačně patrné, že by obce a města měla mít na jednu stranu snahu zakazovat toto spalování, zejména v hustě obydlených oblastech (zahrádkářské kolonie ve městech apod.), zároveň je však třeba nabídnout za spalování dostupnou a adekvátní alternativu v podobě svozů a dalších metod, jak rostlinný materiál nepálit v místě vzniku.
Měřicí kampaň realizovalo Centrum dopravního výzkumu v rámci zakázky vypsané Jihomoravským krajem. Kompletní hodnotící zprávu najdete zde.
Rád si ve volném čase hraji s daty, tvořím webové aplikace a hledám cesty, jak věci někam posunout.
Jsem autorem řady webových stránek věnovaných životnímu prostředí, například stránek a obsahu stránek infoviz.cz, na které najdete stovky infografik věnovaných tématům z oblasti počasí, klima, vody, kvality ovzduší a životnímu prostředí obecně. Dále jsem vytvořil stránky envidata.cz, kde jsou k dispozici tisíce analýz různých datových sad věnovaných právě počasí, klima, vodě a kvalitě ovzduší, a to jak pro ČR, tak globálně. Vytvořil jsem také tyto stránky enviblog.cz nebo rozcestník o kvalitě ovzduší na ovzdusi.cz.
Pracuji jako vedoucí oddělení kvality ovzduší na ČHMÚ Brno a jsem členem výboru České meteorologické společnosti.