Letošní silvestrovské oslavy budou jiné, alespoň tedy podle vyhlášek a situace v České republice. Budou opravdu letos oslavy omezené?
Vlivu odpalování pyrotechniky na kvalitu ovzduší se v Brně na ČHMÚ věnujeme dlouhodobě. Právě zde na blogu, jste si v minulosti mohli přečíst řadu článků o vlivu jak profesionálních ohňostrojů například během festivalu Ignis Brunensis, tak vlivu běžné drobné pyrotechniky odpalované jednotlivci během novoročních oslav (odkazy na konci tohoto článku). Podrobně pak byl vliv odpalování pyrotechniky na kvalitu ovzduší popsán i v článku v odborném periodiku Meteorologické zprávy v letošním druhém čísle (Brzezina et al., 2020).
Proč se kvalita ovzduší v jednotlivé roky po novoroční půlnoci liší?
Primárně je to dáno třemi faktory:
- samotné množství odpalované pyrotechniky – tento faktor jednoznačně ovlivňuje množství emisí, tedy množství znečišťujících látek, které se do ovzduší dostávají. Může se meziročně lišit a jeho odhad je extrémně komplikovaný. Z vlastních zkušeností ale může reflektovat například ekonomickou situaci v zemi. V horších časech si lidé více rozmýšlí utrácet za zbytné věci sloužící čistě pro zábavu.
- rozptylové podmínky – na imise, tedy to, co skutečně na stanicích naměříme, má vliv celá řada faktorů, nikoliv pouze množství emisí. Tím hlavním jsou rozptylové podmínky. Ty udávají mj. to, jak dobře se budou emise po vyloučení do ovzduší rozptylovat do okolí. V případě nepříznivých rozptylových podmínek (nízká rychlost větru, přízemní teplotní inverze apod.) se znečišťující látky dlouho drží poblíž místa vzniku ve vysokých koncentracích. Naopak během dobrých rozptylových podmínek se rychle šíří do okolí, a to jak v horizontálním, tak vertikálním směru.
- výchozí stav – posledním faktorem je situace před samotnou půlnocí. Pokud jsou totiž výše uvedené rozptylové podmínky nepříznivé po celý den 31. 12. a koncentrace znečišťujících látek jsou tak vysoké už ve výchozích hodnotách, je logické, že jsou následně během oslav nového roku koncentrace vyšší než v letech, kdy byla kvalita ovzduší předtím, než byla ovlivněna pyrotechnickými odpaly, dobrá. Velmi výrazný vliv zde má teplota vzduchu. Právě vytápění je v současnosti nejvýznamnějším zdrojem znečištění v České republice jako celku. Teploty vzduchu se meziročně mohou velmi lišit a s tím se tedy liší i množství emisí z vytápění.
Bude letošní rok jiný?
Výše uvedené podstatné faktory se týkají obecně všech let. Letošní rok je však odlišný a do hry vstupují ještě další faktory.
Zákaz odpalu ve velkých městech
Prvním faktorem je fakt, že je letos odpalování pyrotechniky v některých lokalitách zakázáno vyhláškou.
To se týká například hlavního města Prahy, kde od počátku prosince platí nová vyhláška o zákazu používání pyrotechnických výrobků a to na většině míst v centru města. Cílem vyhlášky je především snížit rizika spojená s odpalováním rachejtlí a další volně prodejné pyrotechniky a zároveň snížit výdaje spojené s likvidací odpadu z odpálené pyrotechniky.
Obdobná situace panuje i v druhém největším městě republiky, v Brně. Brněnští zastupitelé schválili začátkem prosince 2020 zákaz používání pyrotechniky na celém území města Brna. Zákaz je přísnější v tom smyslu, že se týká celého města, na straně druhé obsahuje jednu důležitou výjimku, a to výjimku na 31. prosince a 1. ledna, kdy je odpalování povoleno. Vyhláška nabývá účinnosti 26. prosince 2020.
Bude zajímavé sledovat, zda se bude situace nějak dramaticky lišit v hlavním městě a v Brně, kde platí letos odlišné podmínky pro možnosti odpalu pyrotechniky.
Zákaz vycházení
V souvislosti s aktuálními vládními nařízeními platí i 31. 12. 2020 zákaz vycházení po 21. hodině kvůli zhoršené epidemiologické situaci. To samozřejmě může ovlivnit míru venkovních oslav.
Frustrace z omezení
Teoreticky však může aktuální situace mít zcela opačný vliv. Omezení, která se nás v tomto roce všech velmi výrazně dotkla, zákaz řady činností atd. může v lidech vzbuzovat pocit vyčerpání a frustrace, a je možné, že u některých to povede k záměrnému oslavování „na plno“ a to na úkor všech zákazů a opatření.
Hodnocení bude složité
Jak jsme si popsali v předchozím textu, na kvalitu ovzduší má vliv řada dalších faktorů, a tak nikdy není snadné hodnotit vliv konkrétní aktivity, v tomto případě odpalu zábavní pyrotechniky. Zároveň je z předchozího textu patrné, že letošní rok bude hodnocení ještě složitější a bude na něj mít vliv i řada dalších spíše sociálních a behaviorálních faktorů.
Situaci budeme bedlivě sledovat a v prvních dnech nového roku Vám pak přineseme předběžné hodnocení a srovnání kvality ovzduší na přelomu let 2020/2021 a let předchozích.
Více informací
- Kvalita ovzduší o silvestrovské noci – Brno, Praha, Česká republika a srovnání s velkým ohňostrojem
- Kvalita ovzduší během ohňostrojové přehlídky Ignis Brunensis 2019
- Velký profesionální ohňostroj a pyrotechnika odpalovaná jedinci z hlediska kvality ovzduší – srovnání
- Měření kvality ovzduší během brněnské přehlídky ohňostrojů Ignis Brunensis 2018
- Brzezina, J., Antošová, Š. a Jurnečková, P., Vliv odpalování zábavní pyrotechniky na koncentrace suspendovaných částic PM. Meteorologické zprávy, str.33. Dostupné na https://www.chmi.cz/files/portal/docs/reditel/SIS/casmz/assets/2020/CHMU_MZ_2-20.pdf.
Rád si ve volném čase hraji s daty, tvořím webové aplikace a hledám cesty, jak věci někam posunout.
Jsem autorem řady webových stránek věnovaných životnímu prostředí, například stránek a obsahu stránek infoviz.cz, na které najdete stovky infografik věnovaných tématům z oblasti počasí, klima, vody, kvality ovzduší a životnímu prostředí obecně. Dále jsem vytvořil stránky envidata.cz, kde jsou k dispozici tisíce analýz různých datových sad věnovaných právě počasí, klima, vodě a kvalitě ovzduší, a to jak pro ČR, tak globálně. Vytvořil jsem také tyto stránky enviblog.cz nebo rozcestník o kvalitě ovzduší na ovzdusi.cz.
Pracuji jako vedoucí oddělení kvality ovzduší na ČHMÚ Brno a jsem členem výboru České meteorologické společnosti.