Družicové snímky koncentrací oxidu dusičitého na Slovensku

Právě si prohlížíte Družicové snímky koncentrací oxidu dusičitého na Slovensku

V návaznosti na můj článek s mapami oxidu dusičitého, který měl nevídaný ohlas nejen zde v počtu přečtení, ale i v řadě dalších médií, jsem byl kontaktován kolegy ze Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), zda by bylo možné vytvořit podobnou mapu i pro Slovensko.

Na Slovensku byla karanténa vyhlášena o tři dny dříve než v České republice, tedy 13. března. Od doby napsání minulého článku už navíc uběhlo několik dní, proto níže uvedené mapy odpovídají období od 13. 3. až do 14. 4. Srovnání je provedeno pro rok 2019 a 2020.

Na mapách je dobře vidět výrazný pokles koncentrací oxidu dusičitého v tomto roce. Zároveň je na mapách vidět vysoké koncentrace ve Vídni a Budapešti. Obecně platí, že nejvýznamnějším zdrojem NO2 je doprava, proto vysoké koncentrace v hustě obydlených velkých sídlech nepřekvapují.

Je však nutné doplnit, že na koncentrace oxidu dusičitého má vliv celá řada dalších faktorů, proto nelze níže uvedené mapy chápat pouze v kontextu vlivu opatření proti šíření koronaviru. Tyto faktory byly detailně popsány v předchozím článku.

Pomocí táhla uprostřed mapy můžete přetahovat oba obrázky přes sebe, zároveň můžete kliknutím na ikonu celé obrazovky mapy zvětšit na velikost zařízení.

Sdílet

Napsat komentář