Znečišťující látky v ovzduší se můžou šířit atmosférou stovky kilometrů a mluvíme o tzv. dálkovém transportu. Kopernikova služba monitoringu atmosféry (Copernicus Atmosphere Monitoring Services, CAMS) nedávno vytvořila pro BBC velmi zajímavou animaci pohybu NO2 v ovzduší nad Evropou.
Základní formy výskytu oxidů dusíku v troposféře jsou oxid dusnatý (NO) a dusičitý (NO2), souhrnně označované jako oxidy dusíku NOx. Oxidy dusíku vznikají oxidací dusíku obsaženého v palivu, kde je vázán v dusíkatých sloučeninách (v tuhých a některých kapalných palivech) nebo se tvoří z dusíku obsaženého ve spalovacím vzduchu, to vše při vysokých teplotách. Primárně vzniká NO, který se následně v atmosféře zčásti oxiduje na NO2.
Můžeme se podívat, co je zdrojem emisí oxidů dusíku (NOx) v České republice. Následující koláčový graf je sestrojen z dat za rok 2016, což jsou nejnovější aktuálně dostupná data.
CAMS nyní vytvořil velmi zajímavou mapu ilustrující koncentrace a pohyb NO2 nad celou Evropou a to za pětidenní období od 5. do 10. ledna 2019. Mapa dobře popisuje chování NO2 v přízemní vrstvě atmosféry v hodinovém kroku.
Pro vytvoření mapy byly použity satelitní snímky stejně jako povrchová měření ze stanic. Ani to však není dostatečné pro vytvoření úplné mapy, proto byly k vytvoření mapy použita i modelová data. Tyto modely vychází z obecného chování plynů v atmosféře a aktuálních meteorologických podmínek.
Čeho si můžeme na mapě všimnout? Co je dobře vidět je právě fakt na jak vzdálená místa se znečištění může šířit. Toto platí obecně i pro další znečišťující látky, navíc dochází v atmosféře k reakcím, jejichž produktem jsou tzv. sekundární polutanty, které tak můžou vznikat nad zcela jiným územím, než kde vznikly primární polutanty, které v reakcí fungují jako reaktanty. Pokud se bavíme o sekundárních polutantech nelze nezmínit přízemní ozon, který je pouze sekundárním polutantem a primární zdroj nemá. Přesto můžou být jeho koncentrace zejména v létě za jasného počasí vysoké a vést až k vyhlášení smogové situace.
Na mapě vidíme to, co by člověk očekával na základě výše uvedeného. NO2 primárně vzniká zejména ve velkých městech a následně se šíří do okolí. Všimnout si můžete například území Madridu, Paříže, Moskvy, Beneluxu či Londýna. Vidět jsou ale i průmyslové zóny v Německu, severní Itálii či Velké Británii.
Zajímavé jsou také čáry emisí NO2 poblíž Gibraltaru, které souvisí s lodní dopravou do a z Středozemního moře. Povšimněte si také velkých pohoří Pyrenejí a Alp, které fungují jako bariéra šíření znečištění. Toto částečně přispívá k vysokým koncentracím NO2 v severní Itálii, která je průmyslovou oblastí a znečištění se zde více kumuluje právě díky blízkosti Alp.
Cílem vytvoření této mapy bylo ukázat přeshraniční transport a další vzorce šíření znečišťujících látek do okolí.
Nebo se podívejte na mapu v plném rozlišení zde.
Rád si ve volném čase hraji s daty, tvořím webové aplikace a hledám cesty, jak věci někam posunout.
Jsem autorem řady webových stránek věnovaných životnímu prostředí, například stránek a obsahu stránek infoviz.cz, na které najdete stovky infografik věnovaných tématům z oblasti počasí, klima, vody, kvality ovzduší a životnímu prostředí obecně. Dále jsem vytvořil stránky envidata.cz, kde jsou k dispozici tisíce analýz různých datových sad věnovaných právě počasí, klima, vodě a kvalitě ovzduší, a to jak pro ČR, tak globálně. Vytvořil jsem také tyto stránky enviblog.cz nebo rozcestník o kvalitě ovzduší na ovzdusi.cz.
Pracuji jako vedoucí oddělení kvality ovzduší na ČHMÚ Brno a jsem členem výboru České meteorologické společnosti.