Jak snášíte horka?
Tak zněla anketní otázka, kterou jsme Vám položili začátkem léta. Více než polovina z Vás (65 %) vybrala možnost „Nesnáším je.“ Druhou nejčastější odpovědí bylo „Nevadí mi.“ – takto se vyjádřila třetina respondentů. Pouhá 3 % účastníků ankety zvolila možnost „Miluji je.“.
Letošní léto nebyla na vysoké teploty nouze, což dokládá například nedávný článek klimatologa Pavla Zahradníčka ukazující kumulativní teploty vzduchu pro letošní rok. Na začátku září se zatím jednalo o nejteplejší rok za dobu měření.
Tzv. supertropické dny (dny s maximální teplotou >= 35 °C) jsou řadou lidí vnímány spíše negativně, obzvláště pak, pokud není možnost svlažit se večer v moři či bazénu a v případech, kdy je mezi supertropickými dny pozorována tropická noc (noční minimum >= 20 °C) a nízké rychlosti větru. V takových případech nedochází ani v noci v neklimatizovaných prostorách k výraznějšímu ochlazení.
Zdravotní riziko představují velmi vysoké teploty především pro některé vybrané skupiny osob.
„Horké počasí může způsobit zdravotní potíže komukoliv, ale především jsou ohroženi lidé nad 65 let věku, děti do 4 let, těhotné, kojící či zvláště drobné ženy, dlouhodobě nemocní (nemoci srdce, vysoký krevní tlak, nadváha) a lidé léčení některými léky (např. na depresi, nespavost apod.).“
(Zdroj: Státní zdravotní ústav).
A jak snáší horko někteří ze zaměstnanců ČHMÚ?
Mám ráda léto a teplo, ale to, co počasí předvádělo a kam se šplhaly hodnoty na teploměrech v posledních letech, je pro mě už přes čáru. Vedro v rozpáleném městě zvládám velmi těžce. Mít možnost pracovat z domu, tak se sbalím a odjedu na celé léto někam k vodě nebo do hor, kde je to snesitelnější 🙂
Mgr. Ivana Černá, vedoucí oddělení hydrologie, pobočka Brno
Teplo a léto mám ráda, ale přílišná horka nad 30 °C už se snáší hůře.
RNDr. Hana Smékalová, pracovník oddělení kvality ovzduší, pobočka Brno
Horka snáším dobře, ústavní dress code nezakazuje nošení tílek ani šortek či krátkých šatů. Akorát kolegové pak občas neví, kam s očima ?.
Mgr. Šárka Antošová, pracovník oddělení kvality ovzduší, pobočka Brno
Já horko miluju. Nemám s tím problém. Když je tedy poblíž voda…a tím,že vesluji, jsem pořád na vodě. Jen mi nesmí vyschnout řeka :-).
Mgr. Martina Součková, manažerka komunikace ČHMÚ
Horko a teplo přímo nesnáším. Při tropických – a nedejbože supertropických – dnech vyhledávám klimatizované prostory nebo alespoň stín. Obecně mi vyhovují nízké až extrémně nízké teploty, a to jak venku, tak uvnitř. Jen jsem musel v zimě omezit větrání, protože se mnou některé kolegyně odmítaly jednat v mé kanceláři 🙂
Mgr. Jáchym Brzezina, vedoucí oddělení kvality ovzduší, pobočka Brno
Horka snáším dobře přes den. Jsou přímo ideální, když si chci vyjet do hor, protože tam je pak pro mne jako člověka, který nemá rád zimu, velmi příjemně. Problémem jsou ale příliš teplé noci, které znemožní kvalitní regeneraci.Pokud tedy jsou noci relativně chladné k dobré regeneraci, nejsou pro mne teploty ani 35 °C přes den velkým problémem. Nemám v nich problém jezdit na kole (kde je člověk příjemně ochlazován) i běhat. Pro mé plíce jsou teploty kolem 30 °C naopak naprosto ideální.
Mgr. Petr Hora, meteorolog, pobočka Brno
Rád si ve volném čase hraji s daty, tvořím webové aplikace a hledám cesty, jak věci někam posunout.
Jsem autorem řady webových stránek věnovaných životnímu prostředí, například stránek a obsahu stránek infoviz.cz, na které najdete stovky infografik věnovaných tématům z oblasti počasí, klima, vody, kvality ovzduší a životnímu prostředí obecně. Dále jsem vytvořil stránky envidata.cz, kde jsou k dispozici tisíce analýz různých datových sad věnovaných právě počasí, klima, vodě a kvalitě ovzduší, a to jak pro ČR, tak globálně. Vytvořil jsem také tyto stránky enviblog.cz nebo rozcestník o kvalitě ovzduší na ovzdusi.cz.
Pracuji jako vedoucí oddělení kvality ovzduší na ČHMÚ Brno a jsem členem výboru České meteorologické společnosti.